Our Schools, Teachers & Volunteers

A Thank You to Schools, Teachers, Volunteers

2020 Outstanding Mock Trial High Schools, Teachers, & Advisors

American Academy of Innovation, Brooke Gordon
Corner Canyon, Amber Rogers
DaVinci Academy, Fred Donaldson
Davis, John Costley
Hillcrest (3 Teams), David Veenstra
Integritas (2 Teams), Suzanne Christensen
Judge Memorial (2 Teams), Matthew Vanderlaan
Mountain View (2 Teams), David Carpenter
Northridge, Jason Jones
NUAMES Early College, Amanda Watson
Orem (2 Teams), Steffani Packer
Paradigm (3 Teams), Keith Debono
Salt Lake Center for Science, Samantha Hobush
Sat Lake Valley Homeschool, Charlotte McKenzie
Skyridge, Rachel Billlings
South Summit, Kristy Brown
South Valley Leadership, Christopher Jones
Syracuse , Katie Leonardi
Timpview, Alison Van Orden
Tooele (2 Teams), Patraick Ciervo
UVIS, Casey Christensen
Wasatch (2 Teams), Ashley Painter
Mock Trial Ala Mode, Janis Russel
West, Brooke Miller
Woods Cross, Brooke Gregg

2020 Outstanding Mock Trial MS/Junior High Schools, Teachers, & Advisors

American Academy/Innovation, Austin Wrathall
American Fork, Claudia Dorsey,
Centennial (2 Teams), Riley Hanni
Central Davis (2 Teams), Shelbi Nelson
Heber Valley Zion Academy, Jared Johnson
Integritas (2 Teams), Suzanne Christensen
J. E. Cosgriff Memorial, Cindy Hunt
Lakeridge, Laura Workman
Legacy, Adrienne Ashton
Legacy, Tamara Ericksen
Midvale, Mary Royal
Northwest, Stacie Simpson
Reid School, Kathleen Barlow
Salt Lake Center for Science, Samantha Hobush
South Summit, Tera Ames
South Valley Leadership, Christopher Jones
Spring Creek, Alissa Groll
St. John the Baptist, Kaitlyn Vite
Sunset, Jennifer Baker
Syracuse (2 Teams), Michele Swenson
UVIS, Casey Christensen
West, Brooke Miller

2020 Mock Trial Volunteer Judges

Luycas Adams, Esq., Adams Legal
Landon Allred, Esq., York Howell and Guymon
Tyler Ahlstrom, Esq., Social Security Administration
Ryan Anderson, S. J. Quinney College of Law
Jessica Andrew, Esq., Lance Andrew, P.C.
Bruce Baird, Esq.,Law Offices of Bruce R. Baird
Sean Baker, Esq., Attorney at Law
Marine Barjol, S. J. Qinney College of Law
Servine Bateman, S. J. Quinney College of Law
Kristen Beck, S. J. Quinney College of Law
Darwin Bingham, Esq., Scalley Reading Bates Hansen & Rasmussen
Chaunceton Bird, Esq., Stoel Rives
Kathryn Bleazard, Esq., Bleazard Legal
Clinton Brimhall, Esq., Christensen Law
Patrick Burt, Esq., Kipp and Christian
Heather Chesnut, Esq., Utah Attorney General's Office
Honorable Augustus Chin, Judge Holladay Justice Court
Josh Christensen, J. Reuben Clark College of Law
Roberto Culas, Esq., Culas Law Office
Jesse Davis, Esq., Strong and Hanni
Richard Thomas Davis, Esq., Durham Jones and Pinegar
Chad R. Durum, Esq., Manning Curtis Bradshaw and Bednar
Cara Dunkelman, S. J. Quinney College of Law
Christine Eggert, Retired Teacher
Hannah Engle, Law Clerk, Utah Attorney General's Office
Leah Farrell, Esq., ACLU of Utah
John Fay, Esq., John F. Fay, Legal Counseling, PLLC
Russell Fericks, Esq., Russell Fericks Attorney at Law
Joel Ferre, Esq., United States Attorneys Office
Amanda Fuller, S. J. Quinney College of Law
Trevor Furner, Esq., J. Reuben Clark College of Law
Steven Gibbon, Esq., Salt Lake County District Attorney's Office
Thom Gover, Esq., Utah Attorney General's Office
Tony Graf, Esq., Salt Lake County District Attorney's Office
Thomas Greenwald, Esq., Thomas E. Greenwald Law
Honorable Diane Hagen, Judge, Utah Court of Appeals
Josie Hall, Esq., Rocky Mountain Innocence Center
Sierra Hansen, S. J. Quinney College of Law
Steward Harmanb, Esq., Plant, Christensen & Kanell
Michael Harmond, Judicial Law Clerk, Utah Supreme Court
Tina Hatch, Compliance Officer, Salt Lake City School District
Scott Higley, Esq.,Utah Attorney General's Office
Todd Hilbig, Esq., United States Attorney's Office
Justin Hitt, Esq., Law Offices of Lloyd R. Jones
Laurie Hofman, ULRE Board Member
Brian Jackson, Esq., Brian K. Jackson, LLC
Olivia Jackson, Receptionist
Kristin Jacobs, Esq., Schmid Jacobs Law
Jeremy Jones, Esq., Nelson Jones
Kyle Kaiser, Esq., Utah Attorney General's Office
Laura Kent-Jensen, S. J. Quinney College of Law
Andrea Keysar, Esq., Morgan Minnock Rice and Miner
Kristina Kindl, Esq., Salt Lake City School District
Sam Knight, Esq., Stowell Crayk and Bowen
Linda Krause, Esq.,United States. Attorney's Office
Linda Kucera, Civil Paralegal Specialist, Attorneys for Utah
Erika Larsen Esq.,, Snow Christensen and Martineau
Emily Lee, Assistant Disciplinary Council, Office of Professional Conduct
Alex Leeman, Esq., Parsons Behle and Latimer
Tamara Lemmon, S. J. Quinney College of Law
Honorable Julie Lund, Judge, Third District Juvenile Court
Benjamin Kirk Lusty, Esq., Rencher Anjewierden
Marva Match, Esq., Match and Farnsworth, P.C.
James McGarvey, Esq., Law Offices of James P. McGarvey
Lillan Meredith, Esq., Merideth Law Office, P.C.
Maria Mooers-Putzer, Esq., Salt Lake County
Melinda Morgan, Esq., Michael Best and Friedrich
Jessice Morrill, S. J. Quinney College of Law
Matthew Muir, Esq., Jones Waldo Holbrook and McDonough
Keil Myers, Esq., Keil R. Meyers
Zachary Myers, Esq., Barrett and Associates
Daphne Oberg, Esq., Utah Federal Public Defender Office
Kyler O'Brien, Esq., Warton O'Brien
Todd Olsen, Esq., Salt Lake County District Attorney's Office
Steven Paul, Esq., Nelson Snuffer Dahle and Poulsen
Sara Pfommer, Esq., Law Offices of Sara Pfommer
Al Pranno, Esq., Pranno Law, PLLC
Clayton Preece, Esq., Smith Hartvigeen, PLLC
Clayton Rather, Esq., Lewis Brisbois
Gayanne Schmid, Esq., Schmid Jacobs Law
Samuel Schmidt, Esq., United States Postal Service
Honorable Laura Scott, Judge, Third District Court
Stacie Simpson, S. J. Quinney College of Law
Honorable Sharon Sipes, Judge, Second District Juvenile Court
Greg Skordas, Esq., Skordas and Caston
Rebecca Hyde Skordas, Esq., District Court
Stephen Spencer, Esq., Spencer Law Office
Honorable Clay Stucki, Judge, Ogden Justice Court
Eric Thorne, S. J. Quinney College of Law
Michael Tita, Esq., United States Postal Service
Chase Toutner, Esq., Salt Lake County District Attorney's Office
Carie Valentin, Paralegal
Alex Vaniver, S. J. Quinney College of Law
Melinda Varszegi, Esq., United States Postal Service
Kristin Vazquez, Esq., Raffone Dessine Legal Services, LLC
Christian West, Law Student, York Howell and Guymon

2019 Outstanding We the People Volunteers

Mary Draper
Honorable Augustus Chin
Becky Richter
Honorable Lynn Davis
Dez Harris
Rob Bunker
Wendy Rex Atzet
Darren Hawkins
Kelsie Berrett
Mike Rigby
William Shields
Laurie Wirz
James Norton
Alan Hawkins
Bill Spence
Laurie Hofmann
Michelle Oldroyd
Brad Martin
Megan Bunker
Judi Hillman
Merrell Johnson
Sara Hacken
Whitney Freeman
Robert Austin
Christopher Hall
Jacquelyn Conkling
Alexia May
Erin Wirthin
Albert McFerson
Joy Palmer
David Alexander Suitts
Michelle Martin
Terra Johnson
Kendra Hillam
Cole Martin
Shera Taylor
Danny Smith

2019 Incredible Salt Lake Peer Court Volunteers

James Vashisth
Alex Jolley
Alcie Zhang
Alison Wang
Angela Layton
Anna Le
Brittley Diaz
Caelen Jones
Dongeon Park
Eli Adams
Elizabeth Estrada-Murillo
Eric Stevens
Holden Cheney
Jean Yoo
Katherine Horvath
Kole Martin
Laila Batar
Leilani Madrigal
Luqman Abdi
Madison Watson
Ned Friedman
Nicholas Brown
Norah Milam
Oscar Graff
Pita Moses
Ross Kilpatrick
Sachin Sundar
Samuel Bonkowsky
Sanjar Kushaliev
Sarah Lawson
Sofya Akhetova
Sophie Dau
Sylvia Xi
Abigail Proctor
Theodore May
Alpha Moquin
Andrea Lopez
Blair Alley
Brianne Dechet
Chance Johnson-Kildee
Charlie Root
David Kennedy-Yoon
Florence Thirtwell
Huxley Ann Heufner
Jesse Gonzalez
Jonas Pearce
Micah Pruyn Goldstein
Ramis Banuri
Ruby Bates
Teasha Luu
Tyeer Houser
Tyler Houser
Tyler Luu
Alfredo Barrera
Ashwaq  Abdi
Eliza Huefner
Ford Paradise
Gwendolyn Orme
Hannah Morrison
Jihu Lee
Julie Mancini
Kenneth Nelson
Marleigh Anderson
Mia Horne
Sophia Wrathall
Sophie Corroon
Youlmin Choi
Marian Figueroa
Gaby Nelson